"מַה נִּשְּׁתַּנָה הַלַּיְלָה הַזֶּה מִכָּל הַלֵּילוֹת?"

פסח 2015 - הרהורים

מאמר מאת רפאל בר לב, ESIM צ'י קונג ירושלים:

עכשיו כשאנו ניצבים בפתחו של פסח, חג החירות, חג האביב, זה זמן מתאים לנקות ולעשות ביעור חמץ. להסיר את החמץ הפנימי כך שמכאן ואילך מדי יום ביומו, בוקר בבוקרו נוכל ליצור לעצמנו את המצב הנפשי של "ולא הספיק בצקם להחמיץ".
למהר ולהקדים השכם עם שחר, ולא לאפשר לבצק הפנימי שהינו סך הדברים שאנו לשים בעולמנו הפנימי, להחמיץ ואז כמובן לִטְפֹּחַ, לגדול, להתנפח, לתפוס מקום, לצבור מומנטום.
ניתן לראות שלִטְפֹּחַ הינו אותו שורש של לְטַפֵּחַ, אם אני מְטַפֵּחַ מחשבה או רגש מסוימים מעניק להם אנרגיה ומזון, מכניס לתוכם שְׁמָרִים כלומר שׁוֹמֵר אותם חיים ופעילים, מחשבות ורגשות אלו, יטפחו.

רצוי להשאיר את חלק ה"בצק" שאנחנו לא מעוניינים בו, דל שטוח ויבש ומתפורר כמצה, "לחם עוני" מזון שלא ניתן להיות ניזונים ממנו לאורך זמן ואת ה"בצק" שאנו מעוניינים לטפח, לעטוף ולאפשר לו לטפוח ולטפח כך לחם מֵזִין, חזק ובריא.

ההגדה של פסח אינה ספר מתכונים כיצד לאפות מצה או כיצד להכין עוגיות לטיול במדבר או ספר מסעות. מי שכתב הגדה זו הבין שהחוקים השולטים בעולם החומר לא שונים מאלו השולטים בעולם ההכרה, עולמנו הפנימי, והתוצאות אף על פי ששונות הן במהותן האנרגטית נוצרות או נעלמות כהשפעה וכפועל יוצא ממערכת חוקים זהה.

לדוגמא אפשר לחזור לבצק שמחמיץ וטופח; כשאנו משאירים מחשבה או רגש ומאפשרים לו לעמוד ו"לטפוח", מחשבה או רגש זה ילכו ויגדלו בהתאם. כמו הבצק שמושך אליו מזון מהאוויר שסביבו, כך המחשבה אוספת אליה "מזון" להתפתחותה מהסביבה, ממחשבות דומות, מהתנסויות עבריות, מדמיונות עתידיים ועוד, ונעה בעזרתם לכיוון חיובי או לכיוון שלילי.
הלחם הפנימי שאנו אופים ונהיה ניזונים ממנו, יהיה תואם (לחם – כמקור של מזון וספק אנרגיה).
טיפחנו (טפיחה) רגש חיובי יהיה זה לחם של עושר, שפע, בריאות ונזין את עצמנו בלחם פנימי מובחר ואיכותי. לחם זה מכונה "ארץ זבת חלב ודבש", רגש נעים.
טיפחנו (טפיחה) של רגש שלילי, יהיה זה לחם שהקדמונים כינו אותו "לחם עוני", נזין את עצמנו ברגש של דלות, חסר ובקצור רגש לא נעים.

האמת מונחת לפנינו ואנו חלק בלתי נפרד ממנה.
אני מאוד ממליץ לכל מי שמעוניין להביא אור וחופש לחייו, לשטוף את העיניים, בעיקר את אלו הפנימיות ולחזור ולהתבונן במבט צלול, חדש, חופשי ומשוחרר בסובב אותו ובסובב בו ומובטח לו שהאמת תתגלה אל מול עיניו המתבוננות.
דברים מופיעים בעולמנו מתוך סיבה. יש להם חוקיות והם כפופים לחוק הסיבה והתולדה – כשם שאתה זורע כך הנך קוצר.

"יכול אתה לברוא היום את סיכוייך למחר. במסע הגדול …סיבות שנזרעות בכל שעה ושעה נושאות עימן את יבול תוצאותיהן, שכן צדק קפדני שולט בעולם. בתנופה איתנה של עשייה שאינה שוגה לעולם, הוא מביא לבני-תמותה חיים של אושר או סבל – ילידי מחשבותיהם ומעשיהם בעבר." (מתוך ספרה של אנה בלאוואצקי "קול הדממה").

כָּשֵׁר מובן אז כאקט נפשי בו אנו מכשירים את עצמנו, באותו אופן שאנו מכשירים אדמה לקראת עונת הזריעה. על קרקע פנימית זו שהיא כעת מוכשרת (נוכשו העשבים וסולקו האבנים) וכְּשֵׁרָה (בעלת יכולת לקלוט), ניתן להניח זרע של רגש נעים, רגש חיובי ואם נדאג לטפחו ולשמרו יצמח לשתיל ויפרח לעץ שיניב את הפירות מהם נוכל להיות ניזונים ולהתקיים.

"… זבח פסח הוא לה' אשר פסח על בתי בני ישראל במצרים בנגפו את מצרים ואת בתינו הציל."
בתינו אינם הבתים מאבן ובטון שאנו מתגוררים בהם, הבית שלנו הולך איתנו כל הזמן. כל אחד מאיתנו גר ב"בית שלו" שזה כמובן גופו, זה הבית היחיד בו אנחנו באמת מתגוררים כל ימי חיינו. כשאנחנו הולכים ומנקים את הבתים הפיזיים, בתי האבן, הברזל והבטון ומכשירים אותם לפסח אנחנו מפספסים את כל העניין ובגדול, לא זה הבית שאנו אמורים לדאוג לו. צר לי לומר, ועם זאת שמח אני להסב את תשומת ליבנו לכך שלאורך הרבה שנים אנחנו טועים בכתובת. אולם בכל שנה ובכל השנה עומדת בפנינו האפשרות להתעורר, לנקות ולהכשיר את הכתובת הנכונה.

 "בְּכָל דּוֹר וָדוֹר חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִלוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרַיִם…"

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז. ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו. ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר. ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן. ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר. ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן. ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב. ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם. (תהלים קי'ד)

הגדה זו של פסח, סודות רבים גלומים בה. קריאה מהנה ופוקחת עיניים.

חג שמח

רפאל בר לב, ESIM צ'י קונג בירושלים

חזרה למעלה