מזרח פוגש מערב, בריאות וחיזוק בגישות משלימות

ESIM צ'י קונג פוגש פילאטיס

מאמר מאת איריס ורפאל בר לב, ESIM - פילאטיס וצ'י קונג בירושלים:

 שילוב שתי תמונות 01

מפגשים מעבר לזמן

למתבונן מן הצד צ'י קונג ופילאטיס נתפסים כשני קצוות מנוגדים והאמירה השגורה "כמרחק מזרח ממערב" נראית הולמת, אולם בחינה קרובה יותר מגלה למרבה הפלא שלא כך פני הדברים.

אנחנו יודעים שג'וזף פילאטיס הושפע מתורות וגישות מזרחיות שהיו נגישות בזמנו. כשבוחנים את תרגילי הפילאטיס ואת העקרונות המוצגים בכתביו מאותה עת ניתן להבחין בהשפעות אלו הן ברובד הגלוי והן ברבדים סמויים יותר.

ג'וזף פילאטיס בנה את שיטתו כך שתתאים הן לנחיצויות של מטופליו והן למבנה הפיזיולוגי והפסיכולוגי של בני תקופתו, דבר זה מאופיין הן במערכת התרגילים שעיצב מבחינה מבנית והן באופן הביצוע. התאמות אלו גרמו לכך שקשה היה לאורך השנים לזהות באופן ברור את ההשפעות שפילאטיס אימץ בעת שהגה את שיטתו.

חלקים גדולים בעבודתו של פילאטיס היו אינטואיטיביים במהותם ודמו לטיפולים אינטואיטיביים שאנו מוצאים בטכניקות טיפול שונות. פילאטיס בנה שיטה שבהחלט ראויה להיקרא על שמו כי בכל רובד ורובד שלה נוכחותו האנרגטית ותובנותיו בולטות.

הצורך להעביר את התובנות שהגיע אליהן הלאה לתלמידיו היה המהלך הראשון ששינה את הדרך הכה ייחודית שבה פעל. צורך זה הביא ליצירת מבנה סדור ובמובן מסוים נוקשה ונעדר החיות והעכשוויות שהיתה כה דומיננטית באופן עבודתו של ג'וזף פילאטיס.

מהלך זה מאפיין אין סוף שיטות וגישות המאבדות מייחודן במהלך ה"ארגון מחדש".

קושי נוסף התווסף במהלך האינטרפרטציה המודרנית שקיבלה השיטה בעיקר בארה"ב. התפשטות השיטה למכוני כושר ואולמות תרגול גדולים בשילוב עם גישה אמריקאית אופיינית של טיפוח הגוף, עיצבו אפיק ייחודי שלתוכו נעה השיטה ומגמה זו התפשטה לשאר העולם.

במהלך בחינתנו המחודשת את עבודתו של פילאטיס נָתַנו לעצמנו את החופש לבחון את תרגילי הפילאטיס משתי זוויות מבט, האחת קרוב ככל הניתן לכוונתו המקורית של פילאטיס קודם להופעת השיטה במכוני התרגול, והשנייה מנקודת מבטו של צ'י קונג כלומר כיצד צ'י קונג רואה ומתייחס לאותו עניין.

בשלב הבא של בחינתנו אִפשרנו להתנסות, הן של המורה לפילאטיס והן של המורה לצ'י קונג להימהל זה בזו ובחנו את התוצאה המתקבלת. ניתן לדמות זאת לאופן בו צייר מערבב צבעים על פני הפלטה ביחס ובכמות המדויקת על מנת לקבל גוון חדש: הגוון היה קיים שם לפני כן, הצייר רק הוציאו מן הכוח אל הפועל.
כך גם במפגש שלפנינו: מערכת היחסים וההשפעות של הצ'י קונג על הפילאטיס היו קיימות ביצירתו המקורית של ג'וזף פילאטיס, חלקן היו נהירות לו חלקן סמויות אולם ברגע שנתנו את תשומת ליבנו לנוכחותן הן נתבלטו על פני השטח וניתן אז היה להבחין בהן ביתר קלות.

 מתוך נקודת מבט חדשה זו ייצרנו במרכז יסודות סידרת סדנאות המיועדות להפגיש מתרגלים עם זווית מבט ייחודית זו.

בכל אחת מהסדנאות בכוונתו לבחון תרגיל מרכזי נבחר, מהרפרטואר העשיר של שיטת הפילאטיס ולהציגו:

א. במתכונתו הנוכחית.
ב. להתחקות אחר כוונתו המקורית של ג'וזף פילאטיס.
ג. להאירו מנקודת המבט המשלימה של ESIM – פילאטיס וצ'י קונג.

במהלך הסדנאות יוענקו כלים ראשוניים לעבודה מעשית, כלים אשר יאפשרו למתרגל להרחיב הן את הבנתו והן את יכולתו להפיק יותר מהתרגול של פילאטיס.

 בתאריך – 19.9.14 התקיימה ב"מרכז יסודות" בירושלים הסדנה הראשונה בסדרה "פילאטיס פוגש ESIM צ'י קונג – בריאות וחיזוק בגישות משלימות". סדנה זו עסקה בחגורת הכתפיים – שחרור וחיזוק.

בסדנה זו נחשפה לראשונה שיטת עבודה ייחודית אשר פותחה במרכז יסודות ואשר מהווה את לב ליבו של הפעילות במרכז יסודות:

שיטת ©ESIM

 ©ESIM הינו המרקם המתקבל מתוך השילוב הייחודי של שתי גישות טיפוליות רחבות יריעה המתקיים במסגרת מרכז יסודות – פילאטיס
ו ESIM צ'י קונג בירושלים. בבסיס חיבור ייחודי זה נמצאת עוצמת הפשטות, פשטות התנועה המחלחלת עמוק לתוך הגוף וההכרה.

חיבור זה התקבל כתוצאה מחקירה יסודית ומעמיקה לגילוי ההשפעות ההדדיות ויחסי הגומלין הקיימים בן שיטת הפילאטיס, שיטת ESIM צ'י קונג, טכניקת טיפול הרייקי, קשב לגוף ותנועה. כל זאת מתוך כוונה להעניק לבאי המרכז כלי שלם תומך ומקיף היכול לעמוד לעזרתם בנסיבות המשתנות של חיי היום-יום.    

אנו, איריס ורפאל בר לב עוסקים כל אחד בתחומו שנים רבות (איריס – מורה בכירה לפילאטיס, מתיחות ובניית עצם. רפאל – מאסטר ל ESIM צ'י קונג, הילר ומאסטר רייקי).

מתוך היכרותנו העמוקה עם הטכניקות בהן אנו פועלים ומתוך שיתוף הפעולה ההדוק המתקיים במסגרת מרכז יסודות היה זה אך טבעי שנפתחה בפנינו האפשרות לבחון סיטואציות, תרגילים, נחיצויות ומצבים פיזיים ופסיכולוגים משתי נקודות המבט העומדות לרשותנו. במהרה גילינו שהמרקם המתקבל כתוצאה מחיבור שתי גישות אלו של פילאטיס ו ESIM צ'י קונג גדול ורחב והאפשרויות הגלומות בו עצומות הן לרווחת המטופלים והמתעמלים והן להתפתחותנו ולתהליך הלמידה שלנו כמורים וכמטפלים.

היתרון העצום שעומד לרשותנו הוא בכך שכל אחד מאתנו הינו מומחה בתחומו ומייצג גישה אחת מלאה ומקיפה כך שהמפגש בינינו הינו שילוב של כוחות יחד לכיוון ולמטרה משותפת, לתת ולהעניק יותר לבאי המרכז.

באהבה
איריס ורפאל בר לב, ESIM – פילאטיס וצ'י קונג בירושלים.

חזרה למעלה