רפלקס האור האדום

מאמר מאת איריס בר לב:

"רפלקס האור האדום" – Red Light  Reflex (Startle Response)                      

           

בני-האדם הינם היונקים היחידים אשר מהלכים על שתיים כשאיברי הגוף הרגישים ביותר (לב, ריאות, קיבה וכו') נמצאים חשופים לפנים ולא מופנים כלפי האדמה כשאר בעלי החיים היונקים.

ברפלקס-האור-האדום מעורבים השרירים של קדמת הגוף, אשר מתגייסים כדי להגן על החלק הקדמי שלנו, בו האיברים הפנימיים והרגישים ממוקמים וחשופים. זהו רפלקס הישרדותי.

רפלקס זה בא לידי ביטוי בכתפיים מגולגלות קדימה, שקיעה בבית החזה, סנטר בולט לפנים, אגן מגולגל לאחור, ולעתים מרפקים כפופים תמידית.
זה רפלקס שהגוף נכנס אליו מידית, אינסטינקטיבית, בכל פעם שאנו שומעים רעש חזק ומבהיל.

זהו רפלקס הבא להגן על החלק הקדמי של גופנו ומופיע מצבי דחק, חרדה, יגון, או טראומה רגשית.
הוא יכול להתפתח גם בעקבות ישיבה מתמשכת רכונה לפנים (עבודה של שעות וימים מול המחשב) או עמידה כפופה יום יומית (בשל צורך לגהור לפנים כמו בעבודה מול פס ייצור וכדומה).

רפלקס זה מתקבע כאשר מצבים אלו מתמשכים.
כלומר המוח למד לתת הוראה מתמדת לשרירים הקדמיים להתגייס, ושכח בהדרגה את היכולת לשחרר. במצב הזה למעשה איבדנו את היכולת לחוש או להיות מודעים לגיוס המתמיד.

הביטויים של אחזקה מתמשכת זו, בה השרירים הגדולים של קדמת הגוף מכווצים תמידית יהיו:
כאבי גב, פריצות דיסק, כאבי כתפיים וצוואר, כאבים ובעיות לסת (TMJ), כאבים ופתולוגיות מפרקי ירך/ברך, גב אמצעי/עליון, נשימה רדודה, צרבת ,בעיות בקיבה ועצירות.
נשימה רדודה מורידה מהיעילות המרבית של פעולת המוח, הדם והמערכת השרירית בשל ירידה באספקת החמצן החיונית להם. דבר זה כשלעצמו יכול להביא לתשישות, דיכאון, חרדה, בעיות שינה ואלרגיות.

בטעות אנו נוטים לייחס סוג יציבה זה לְזִקְנָה. אך אין קשר בין רפלקס-האור-האדום לבין גיל!
זהו רפלקס המתקבע כתוצאה ממצבי דחק מתמשכים, טראומה רגשית, או מחלה.

בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס האור האדום (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הקדמיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו מבעיות עיכול שונות, עצירות, כאבים באזור המפשעה, החלמה מניתוחים באזור הבטן, שיפור יכולת נשימה ויציבה.

לקביעת סדרה של 6 שיעורים סומטים קלינים (טיפולים סומטים)
איריס בר לב
0523-484-047

לרפלקס הטראומה – לחץ כאן

לרפלקס האור הירוק – לחץ כאן

חזרה למעלה