רפלקס הטראומה

מאמר מאת איריס בר לב:

"רפלקס הטראומה" – Trauma Reflex                  

                

רפלקס זה מתפתח באופן לא-רצוני כתגובה לתאונות ופציעות.
המערכת הרוצה להגן על עצמה מכאב נוסף, מפתחת יציבה-מפצה (בעזרתם של השרירים האלכסוניים של הגוף) אשר גורמת במשך הזמן לקיצור תמידי של מותן אחת ומשיכה של צד אחד של האגן כלפי מעלה ובסיבוב, רגל אחת "ארוכה" יותר, כתף אחת "גבוהה" מהשנייה, הטיה של הראש הצידה מתוך ניסיון של המוח לשמור את הראש מאוזן בייחס לגוף.

הסיבה להתקבעות רפלקס-הטראומה יכולה להיות צורך בהחזקה מתמשכת של ילד על מותן אחת, החזקת טלפון בין אוזן לכתף אחת, ניתוחים (כמו אפנדיציט וכדומה), עבודות הדורשות הטיית הגוף לצד אחד או סיבוב לכיוון אחד, כמו גם ענפי ספורט חד-צדדיים (כמו טניס) או נגינה בכלי חד כיווני (כינור, חליל צד, וכדומה).
יציבה-מפצה יכולה להיות דקה ובלתי נראית, ויכולה להיות עצימה עד כדי צליעה כרונית.
במקרים רבים עקמת בעמוד השדרה (סקוליוזיס) הינה תוצאה של "רפלקס הטראומה" יותר מאשר מצב מבני–מולד.
רפלקס-הטראומה משמר קיצור בצד אחד של הגוף ודריכה על רגל אחת יותר מאשר על השנייה.

עם הזמן, בדומה למכונית שגלגל אחד שלה חסר באוויר, תיגרם שחיקה היכולה לקבל ביטוי בפתולוגיות ושינויים מבניים במפרק ירך או ברך אחת, דרבן-בעקב, הקרנה לרגל אחת (אישיאס), עקמת בעמוד השדרה, כאבי צוואר חד צדדיים, כאב חד צדדי בגב תחתון או בשכמה, וחוסר בשיווי משקל.

אותו המוח, אשר למד להחזיק שרירים אלה על מנת להגן על הגוף או לפצות על פציעה עברית,
יכול ללמוד לשחרר
את השרירים מהדפוס המקובע בעזרת התרגול-הסומטי, ולהשיב לגוף את האיזון, תוך שחרור מכאבים לתמיד!!!

בשיעור-הסומטי-קליני המיועד לרפלקס הטראומה (שהוא אחד הביטויים של SMA) – אנו משיבים למוח את השליטה על השרירים הצדיים של הגוף.
הטיפול, בשילוב עם תחזוקה עצמית שוטפת – יש בכוחו לשחרר אותנו (רשימה חלקית) מבעיות: יציבה ושיווי משקל הנובע מגורם יציבתי, לאזן את שני צִדֵּי הגוף ובכך לשחרר עומס הפוגע במפרק ירך / ברך / קרסול /דרבן בעקב, השתחררות מכאבי צוואר / כתף / Tennis Elbow / תסמונת התעלה הקרפלית.

לקביעת סדרה של 6 שיעורים סומטים קלינים (טיפולים סומטים)
איריס בר לב
0523-484-047

לרפלקס האור הירוק – לחץ כאן

לרפלקס האור האדום – לחץ כאן

חזרה למעלה