על סדנאות "מרכז יסודות"

אנחנו, איריס ורפאל בר לב, כמתרגלים ומורים בעלי ניסיון רב שנים (הן בפילאטיס והן בצ'י קונג), חוקרים לאורך זמן את מערכת היחסים, נקודות ההשקה והאפשרויות הגלומות בשילוב שתי גישות אלו.

חקירה זו הינה מקור ההשראה לסִדרת סדנאות אשר לאורכן נציג בפניכם את נקודות ההתייחסות האופייניות לכל אחת מהן, ובעזרת הִתנסות חוויתית נאפשר לכם לטעום מהמרקם הייחודי רב העוצמה המתקבל מחיבור והשלמה בין הפילאטיס והצ'י קונג.

בסדנאות אלו נוצר לראשונה מפגש ייחודי בין שתי גישות טיפוליות יעילות ורחבות יריעה:

מצד אחד גישה מערבית קלאסית שנולדה בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת ע"י גוזף פילאטיס, שנקראה על ידו "Contrology". מצידו האחר ניצב הצ'י קונג, שיטה עתיקת יומין שמקורותיה בסין העתיקה לחיזוק, איזון וטיפוח הבריאות.

הפילאטיס הינה שיטה טיפולית הממוקדת בחיזוק שרירי הליבה וממרכז זה ההשפעה מתרחבת לשאר חלקי הגוף, מחזקת, מייצבת ומאזנת הן את הגפיים והן את האיברים הפנימיים. המתבונן לעומק יכול להבחין בַּהַשְׁפָּעוֹת הגלויות והנסתרות של שיטות תרגול מזרחיות כטאי-צ'י ויוגה שהשפיעו על גוזף פילאטיס בעת שייצר את שיטתו.

בעבודתנו המשותפת אנחנו חושפים ומגלים מחדש מוטיבים אלו ומחזירים אותם למקומם הראוי בקִדמת הבמה. מרכיבים אלו מעצימים את ההשפעות התרפויטיות הייחודיות לשיטת הפילאטיס ומעניקים מחדש לשיטה את תכונותיה המקוריות כשיטה לטיפול, שיקום, חיזוק וצמיחה אישית.

לצד הפילאטיס ניצב הצ'י קונג, שיטה לאיזון, חיזוק וטיפוח הבריאות: פיזית, מנטלית ורוחנית. לאורך אלפי שנים התפתחו עשרות רבות של טכניקות בתוך משפחות, בכפרים מרוחקים ומנזרים מבודדים בסין. המכנה המשותף לטכניקות אלו הינו תִרגול המבוסס על עקרונות הרפואה הסינית המסורתית.

במרכז הצ'י קונג קיים מוטיב ייחודי שהינו עבודה עם הצ'י.

צ'י במונחים מערביים ניתן לפרש כאנרגיית החיים / נשימה. צ'י הינו הכוח המניע לפעולות החיים בגוף, כך שצ'י הוא פעולה ותנועה מתמדת.
בלימוד צ'י קונג נהוג להשאיר ביטוי זה בלשון המקור כ-צ'י.

בעוד שבמערב הגישה המקובלת היא "מניעת מחלה" / "רפואה מונעת", העיקרון המרכזי המייחד את שיטות הרפואה המזרחיות הוא הדגש המושם על טיפוח, חיזוק ושמירה על הבריאות.
רופא טוב באסכולה זו הוא רופא שאין לו פציינטים, וזו מהסיבה הפשוטה שהוא מצליח לשמור אותם בריאים.
תרגול צ'י קונג משמש כאחד הכלים היעילים להשגת מטרה זו.

איריס ורפאל בר לב, ©ESIM – פילאטיס וצ'י קונג בירושלים.

חזרה למעלה